Haminan viklarekisteri
Veneen No Veneen nimi Rakennusvuosi Rakentaja Rekist. HPS:ään Omistaja/omistajat Kippari Matruusi Tuloksia SM, PM, EM, MM, Ranking Tuloksia / muita kilpailuita Muuta noteerattavaa
5552 Cin-Cin 1964 Yrjö Halen 1972 - 1978 Kimmo Liinpää Kimmo Liinpää 15. Kotkan avoimet -73
28. SM-72 Pori (Leif Wasström HSF) Leif Wasström HSF
1974 Teppo Halonen Teppo Halonen
1976 Jouko Lommi Jouko Lommi
1979 ei rek
5615 Ilouette 1965 Einari Suortti 1965 - 1971? Juhani Leino Juhani Leino
1968 - Harri Leino Harri Leino
1972 ei rek
5616 Dorado 1965 Einari Suortti 1965 - 1969? Jouko Häsä Jouko Häsä
1972 ei rek
5624 Ninette 1966 Tapani Suortti 1966 - 1971? Kalevi Suortti Kalevi Suortti Taisto Montonen 30. SM-69 Kotka
Hannu Järveläinen 1. Syysmalja/ 66, 67, 68
Jarkko Tawast? 1. Torstaimalja/ 67, 68,
1. Matruusi kiertop, 68 Hannu Järveläinen
1. Topon malja 68
7622 Loana 1963 Einari Suortti 1963 - 1967 Matti Latikka / "Kusse" Lindholm Matti Latikka Kusse Lindholm
7640 Elo 1963 Einari Suortti 1963 - 1986 Juhani Pentti Jussi Pentti Pentin veljeksiä 44. SM-71 Hamina
El-Zero Nimi vaihtui, kun aallon Roxu nimiteli venetta El Nollaksi
7656 Boogie-Woogie 1964 Einari Suortti 1964 - 1968 Timo Soisalo Timo Soisalo Risto Vuorenpalo 1. Pikkumustan malja 66 ja 68 Linkkuköli
Seppo Hintsanen 1. Roger Aallon muistomalja 66
Jarkko Tawast
Matti Pentti
1969 - 1971 Seppo Eskelinen
7657 Unda-Marina 1964 Einari Suortti 1964 - 1968 Matti Karjalainen / Tapani Pitkänen Tapani Pitkänen Matti Karjalainen Linkkuköli
1968 - 1978 Tapani Pitkänen Risto Seppälä 49. SM-71 Hamina
7676 M.O.T. 1973 Vamos 1973 Matti Reponen / Timo Soisalo Matti Reponen Timo Soisalo
8483 Pirske/Felix 1965 Hintsanen? 1967 Seppo- ja Erkki Hintsanen Erkki Hintsanen 1. Kipparipurjehdus HPS / 68
8498 Tuulentyttö 1961 Einari Suortti 1964 - 1971 Ulla, Pekka ja Heikki Lindholm Peka Lindholm 1. Torstaimalja / 66
8522 Pepito 1962 1972 - 1978 Timo Nopanen Timo Nopanen Kari Nopanen 47. SM-71 Hamina
8534 Show Boat 1962 Einari Suortti 1962 - 1971 Eero Berner Eero Berner Tapio Riikonen 1. Roger Aallon muistomalja / 65 Ensimmäinen alumiinimasto Haminassa
8535 Mariaana 1962 Einari Suortti 1962 - 1969 Timo Reponen Timo Reponen Matti Reponen
Matti Reponen Matti Reponen Jukka Knopp 1. Pikkumustan malja/Kipparimalja Linkkuköli
Timo Soisalo /Roger Aallon muistomalja/
Suomen Merivakuutusmalja/ Topon malja 67
1969 - 1971 Tapio Riikonen Tapio Riikonen Mauri Kaistala 40. SM-71
8546 Säde 1962 Einari Suortti 1962- Sigurd Kallio
velj. Liinamaa??
Ni K&P Nordenswan
8547 Anita 1962 Einari Suortti 1962 - 1970? Juhani Pitkänen Juhani Pitkänen Frans (Hanski)Juhola
Sakari Pitkänen 1. Matruusimalja / 67
8548 Bess 1962 Einari Suortti 1962 - 1967 Stig (Poju) Aalto Stig Aalto Roger Aalto 1. Kipparimalja / 66
9386 Gipsy 1966 Einari Suortti 1966 - 1971 Kati & Liisa Kosonen Liisa Kosonen Kati Kosonen
1971 Liisa Kosonen Urpo Roti
Pekka Lindholm 34. SM 71 Hamina
11204 Tuisa 1959 Keijo Mättö 1976 - 1978 Jyrki Hartikainen Jyrki Hartikainen
13463 Snadi 1963 Einari Suortti 1971 - 1972 Erkki (Gepardi)Päivinen Erkki Päivinen Veli Väisänen 30. SM 71 Hamina Raatikaisen Sempan entinen vene
Jukka Knopp 32. SM-72 Pori
1972 - 1975 Tapio Riikonen Tapio Riikonen Mauri Kaistala 19. Ranking 72 1. Roger Aallon muistomalja /74
14136 Tequila 1965 E. Suortti/E. Piirainen 1972 - 1975
14137 Snail 1966 Einari Suortti 1972 - 1975
15891 Matilda 1966 Einari Suortti 1966 - 1968 Matti Sakki Matti Sakki
15897 Go - Go 1966 Einari Suortti 1966 - 1967 Stig Aalto & Matti Vuorenpalo Stig aalto Matti Vuorenpalo
1968 - 1972 Matti & Risto Vuorenpalo Risto Vuorenpalo Matti Vuorenpalo 1. Roger Aallon muistopalkinto / 68
Heikki Korttila 1. Kotkan yöpurjehdus /72
40. SM 70 Pietarsaari
27. SM-71 Hamina
1972 - 1973 Risto Vuorenpalo Risto Vuorenpalo Hannu Järveläinen 13. SM - 72 Pori
Paavo Setälä 9. Helluntairegatta Hki / 72
Jarmo (Veltsu) Väisänen 5. Ranking 72
Jarkko Tawast 3. Hangon regatta 1972
Hannu "Jönni" Reunama
19605 Roope 1967 Eino Hintsanen? 1967 - 1971 Erkki (Pötti) Hintsanen Erkki Hintsanen Pekka Salmi
1972 - 1975 Erkki Viitala
17540 Snoopy 1969 Yrjö Halen 1969 -´1971 Matti Reponen & Timo Soisalo Matti Reponen Timo Soisalo 1. Roger Aallon muistomalja / 1969 – 1971
27. SM - 69 Kotka
3. SM - 70 Pietarsaari
4. SM - 71 Hamina
Timo Lampen Timo Soisalo 5. PM - 70 Hanko Kipparina Timo Lampen, Masalla umpisuoli
1972 - 1974 Pekka Lindholm Pekka Lindholm 6. Helluntairegatta Hki
1. Roger Aallon muistomalja / 72
18491 Asterix 1972 K.Suortti&J. Hyttinen 1972- Hannu Suortti
1973- J Hyttinen
1976 - 1978 Keijo Poutanen
19189 Smash 1971 Yrjö Halen Claus Carpelan, KPS KPS
Piccoloo 1972 – 1974 Kari Hallikainen Kari Hallikainen Paavo Setälä 49. PM 73 Törnsberg
Urpo Roti 63. SM 73
Gran Piccolo Jorma Leislahti 45. Ranking 73 Piccolo nimettii Gran Piccoloksi Felix Cancedon EM74
29. EM karsinta 74 Gran Numa'a mukaellen. Ei lisännyt spiidiä höjdissä.
44. SM 74
39. Ranking 74
Gran Piccolo 1976 Harry Lampenius Mökkiveneenä Tammisaaessa
19677 Snoopy 3 1972 Skipper 1972 Matti Reponen & Timo Soisalo Matti Reponen Timo Soisalo 2. PM-72 Hellerup DK 70 venettä
3. SM-72 Pori 51 venettä
2. Ranking -72
3. Kotkan avoimet -72
1. Lohjan avoimet -72
2. Helluntairegatta Hki -72
3. Viking Snipe -72 Oslo
1973- ei HPS rek Juha Nummelin Lohja
Musta surma (83-) 1977-1983 Claus (Clapa) Carpelan Clapa Carpelan 10. EM karsinta 80 9. Helluntairegatta 80
20. SM 80 2. Helluntairegatta Hki 81
3. SM 81 Hanko 1. Pori open 81
3. MM karsinta 81 3. Rukka open 83
1. Ranking 81 6. Printal cup 82
14. SM 82 Kokkola 1. Roger Aallon muistomalja /79
8. PM 82 Tampere
7. EM karsinta 82
33. EM 82 Trieste
7. Ranking 82
1. SM 87 Lienee sama vene, koska sama nimi
19678 Show Boat 1972 Skipper 1972 – 1975 Jyrki Berner Jyrki Berner Matti Kajosmaa 47. SM 73 1. Loviisan avoimet 73 (R. Vuorenpalo/V. Väisänen
A Pajunen 45. EM karsinta 74
23. Ranking 75
1976 Eero Berner
1977 Timo Tiainen
19680 Gepardi 1972 Skipper 1972 – 1974 Erkki (Gepardi)Päivinen Erkki Päivinen
Tumppa 1974 Tuula Ja Timo Soisalo Timo Soisalo Kimmo Suortti 11. PM 75 Hanko 1. Roger Aallon muistomalja 75
Tabatha 1976 – 1977 Jyrki Sipari ja Matti Kajosmaa Matti Kajosmaa 12. SM 76 1. Roger Aallon muistomalja 76 ja 77
1977-1981 Jyrki Sipari Timo Jarvanne 15. SM 80 8. Hangon Regatta 75
Urpo Roti 24. SM 81 1. KPS kevätregatta 80
Risto Hautamäki 28. Ranking 81
9. SM 79? 1. Hangon Regatta 80?
3. Joukkue SM 80?
1982 Jari Hyönä Jari Hyönä Ilkka Kangasperko 11. Juniori SM 82 Hanko
28. SM 82 Kokkola
19681 Asterix 2 1972 Skipper 1972 – 1974 Kimmo Suortti ja Juha Hyttinen Kimmo Suortti Juha Hyttinen 1. Juniori MM 73 San Remo Italia 5. Kotkan avoimet 72 39 venettä, 17 maasta
15. SM 73 2. Kotkan avoimet 73
9. EM karsinta 74 9. Helluntairegatta 74
9. Silver Snipe Cup 74
1. Roger Aallon muistomalja /73
19789 Avant Garde 1973 Vamos 1973 Tapio Riikonen Tapio Riikonen Mauri Kaistala 46. SM 73
35. Ranking 73
Samantha 1974 Jyrki Sipari
20285 Aquarius 1973 Vamos 1973 P&M Lindholm Pekka Lindholm 18. SM 73
20297 Go-Go-Go 1973 Vamos 1973 -1975 Risto Vuorenpalo Risto Vuorenpalo Kalevi Suortti 46. PM 76
Reijo Mäki
20620 Smash 3 1974 Wico Boat Claus Carpelan
1977 Risto Hautamäki
1979 – 1981 Tapio Riikonen 4. Kotkan mestaruus 80
Jukka Priha 3. Kotkan kevätregatta 80
20677 M.O.T. 1973 Vamos 1973 – 1974 Matti Reponen / Timo Soisalo Mati Reponen Timo Soisalo 32. SM 73 9. Hangon regatta 73
20. Ranking 73
20682 Sebastian 1974 Vamos 1977 Kari Hokkanen
1981 – 1983 Jouni Seppälä Jouni Seppälä E Lahti 3. Syysregatta 80
3. Kotkan mestaruus 80
1. Roger Aallon muistomalja / 81
21027 Dracula 1974 Wico Boat 1982 – 1983 Pekka Hirvonen Vene on vieläkin Pekalla Kuorsalossa
21383 Bungualla 1974 Yrjö Halen 1974 – 1976 Tapio Riikonen & Mauri Kaistala Tapio Riikonen Mauri Kaistala 25. EM karsinta 74 29. Helluntairegatta 74
J Nopanen 54. SM 74 27. Silver Sipe Cup 74
39. PM 75 18. Hangon regatta 74
29. Ranking 74 24- Hangon regatta 76
39. Ranking 75
21446 Tumppa 1974 Skipper 1974 – 1979 Tuula Ja Timo Soisalo Timo Soisalo Kimmo Suortti 15. Ranking 75 5. Kotkan avoimet 72
Kimmo Suortti Timo Soisalo 11. SM 75 Turku 9. Silver Snipe Cup 75
11. PM 71 Hanko 8. Cold Cup Tanska
21476 Epsilon 1975 Tyvex 1982 – 1983 Jari Pirjola Jari Pirjola Mika Vehviläinen 20. Helluntairegatta 81
21662 Akvamariini 1976 Skipper 1976 – 1983 Kari Toikka Kari Toikka Teppo Kolsi 50. Ranking 75 15. Hangon regatta 75
M Kuuppo 21. SM-76 1. Syysregatta 80 Kotka
7. EM karsinta 80 7. Helluntairegatta 81
18. EM 80 (DK) 1. Roger Aallon muistomalja 78 ja 80
6. Ranking 80 11. Helluntairegatta 80
5. SM 80 4. Printal Cup 80
6. SM 81 Hanko 6. Rukka open 81
8. MM karsinta 81
7. Ranking 81